Hoşgeldiniz!

 

      Türkiye’nin ilk lise öğrencileri tarafından düzenlenen üç dilli Model Birleşmiş Milletler konferansının yedinci oturumunu duyurmaktan memnuniyet duyarız.

      Başladığımızdan beri, çeşitli ülkelerin, çeşitli okullarından umut vadeden delegeleri, en iyi koşulları sağlayarak ağırlamak hep önceliğimiz olmuştur. Yolculuğumuza, amaçlarımıza ulaşmanın en iyi yolunun, böyle bir Model Birleşmiş Milletler deneyimi için uygun ortamı oluşturmak olduğunun farkındalığıyla başladık. Bu farkındalığın ışığında, farklı milletlerden, farklı yaşlarda, farklı özgeçmişlere sahip ve aynı zamanda katkı sağlamaya hırslı, ortak dillerde konuşabilme yeteneğine sahip, etkileşime istekli ve her durumda %100 profesyonel kalabilen delegeleri bulabilmek için büyük bir uğraş verdik. Kendi öncelik ve amaçlarımızı aklımızda bulundurarak, bu yaz benzersiz manzaraya sahip olan İstanbul'un en tarihi binalarından birinde yeni delegelerimize ev sahipliği yapacağız. Bu vesileyle, sizi 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan IELMUN 2018'e davet ediyoruz.

    İngilizce dilinde katılmak isteyen delegelerimizi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, İki Artı Dört Anlaşması, Güvenlik Konseyi ve Avrupa Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyi’nde ağırlayacağız. Türkçeyi tercih eden delegeler, Türkçe komiteniz olan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütünü tercih edebilirler. Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi ve Güvenlik Konseyi ise Almanca komitelerimize katılmak isteyen delegeler için hazır olacaktır.

    IELMUN'daki en kritik kuruluşlardan biri her zamanki gibi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’dur. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Birleşmiş Milletlerin altı ana kuruluşundan biridir ve çok çeşitli uluslararası sorunların tartışılmasına ortam sağlar. Aynı zamanda tüm tarafların eşit bir şekilde temsil edildiği tek kuruldur. Bu sene IELMUN, hemen çözüme ihtiyaç duyan sorunlar üzerine yoğunlaştı. Delegeler okyanusların biyolojik çeşitliliği, engelli çocukların topluma katılması ve Afrika’daki içme suyu problemi gibi günce sorunlarla uğraşıyor olacaklar. Size verilen ülkeyi temsil etme şansına sahip olacaksınız ve sizden sorunun çözümünü bulmak için farklı bakış açıları getirmeniz beklenilecek.

    1992'deki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde bir ülkenin temsilcisi olmak sadece hayal mi? IELMUN bu hayalimizi gerçekleştirmek için şansınız.

    Tarihi Güvenlik Konseyi’miz size, Cezayir İç Savaşı, Yugoslav Savaşı'nın ilk aylarındaki katliamların aşamaları ve bir süper güç ve Birleşmiş Milletlerin kalıcı bir üyesi olan SSCB'nin çöküşü gibi

    IELMUN Takımı olarak size bu komitenin en iyi MUN deneyimlerinizden biri olacağının garantisini verebiliriz.

IELMUN’da delege olmak aynı zamanda İki Artı Dört Görüşmelerini yeniden canlandırabileceğiniz anlamına gelir. Barışçıl bir gelecek yaratmak için mi çalışacaksınız, yoksa çocuklarınızın yaptığınız hatalar yüzünden acı çekmelerine mi sebep olacaksınız?

Avrupa Konseyinin ilk toplantısı 1961 yılında Avrupa Topluluğu ülkelerinin hükümet liderlerinin toplandığı gayri resmi bir zirveydi. Avrupa Topluluğu 2009 Lizbon Antlaşmasıyla birlikte Avrupa Birliği ile birleşmeden önce ekonomik bir birlikti. O günden itibaren Avrupa Konseyinin öncelikli amacı Avrupa Birliğinin siyasi kararlarına ve önceliklerine yön vermek olmuştur. Toplantıları Brüksel'de yapılmakta olup Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere tüm Avrupa Birliği ülkelerinin liderlerinin katılımıyla düzenlenmektedir. Bu komitenin katılımcıları Avrupa Birliğinin bugünkü şartlar için yenilenmesi, göçmenlik, TTIP'nin feshinden sonraki gümrük ve ticaret politikaları ve Avrupa Serbest Enerji Pazarı gibi konular hakkında tartışabilecekler

IELMUN katılımcılarına Almanca düzenlenecek olan Güvenlik Konseyi (Sicherheitsrat)'a katılma şansı da veriyor. Bu komitede katılımcılar Venezuela’daki büyük siyasi kriz ve Ortadoğu’da hafif silah ticareti(Kleinwaffelhandel) gibi sorunları tartışacak. Ayrıca delegeler bir başka Almanca komite olan Ekonomik ve Sosyal Konseye katılmayı seçebilirler. Bu komitede delegeler sosyal ve ekonomik kalkınmada dijitalleşme, mültecilerin ulusal ekonomilere katılımı ve içme suyuyla sağlık hizmetlerine erişim konularını tartışacak.

Almanca tartışarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu komiteler sizin için en uygun seçenekler.

NATO Komitesi İELMUN 2018'deki tek Türkçe komitedir. NATO, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Portekiz, İtalya, Belçika, Fransa, Lüksemburg, Hollanda ve Birleşik Krallık tarafından 1949 yılında imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşmasıyla Dünyada komünizmin yayılmasını engellemek amacıyla kurulmuş bir askeri ittifaktır. Günümüzde en yeni üye olan Karadağ'ın da katılımıyla birlikte Avrupa ve Kuzey Amerika'da bulunan 29 üyesi vardır. Bu komitenin delegeleri Rusya'nın saldırgan stratejilerine karşı alınacak önlemlere ve organizasyonun finansal ve stratejik reformlarına karar vermeye çalışacak.